Ana Sayfa Bilgiler Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir?

73
0

Son zamanlarda kimyasal gübrelerin insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin gün geçtikçe ortaya çıkması üzerine, çiftçinin gübre kullanımında organik yöntemlere yönelimi artıyor.

Kimyasal gübreler kısa vadede toprağın ve ürünlerin verimini artırsa da uzun vadede baktığımızda insan sağlığına olan olumsuz etkileri, topraklardaki verim kaybı ve yüksek maliyetler nedeniyle organik gübrelemeye dönüş başladı.

Organik gübreler, tarımsal üretimde yetiştirilen bitki ve ürünlerin besin maddesi ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla kullanılır. Bu gübreler çeşitli tarımsal faaliyetler sonucu oluşan organik kökenli tarımsal atıklarla, doğal kökenli organik maddelerin büyük ölçüde değişikliğe uğratılmadan elde edilmesiyle ortaya çıkan materyallerden oluşuyor.

Ahır ve kümes hayvanlarının katı ve sıvı dışkıları ile ya da yataklık malzemenin karışımından elde edilen gübre çeşididir. Son zamanlarda solucan gübresi de bu kategorinin içine dahil edilmiştir.

Gelişmelerinin belirli bir dönemini tamamlayan, yeşil aksamı bol olan baklagil, buğdaygil gibi bitkilerin ya yetiştiği ortamda ya da bir başka ortamda yetiştirildikten sonra sürülerek toprak altına karıştırılmasına yeşil gübreleme denir. Yeşil gübre bitkisi baklagillerden seçilirse toprağa organik madde yanında, atmosferden fikse edilen azotta katılmış olur. Kimyasal azotlu gübre yerine tercih edilebilecek organik bir yöntemdir.

Hümik Asit

Hümik asitler, organik maddenin parçalanmasıyla oluşan son ürünlerdir. Toprakta organik madde kullanma bakımından uygun materyallerden birisidir. İçinde kükürt, demir, çinko gibi elementlerin de bulunduğu leonardit kaynaklı gübreler tercih edilmelidir.

Kompost

Bitkisel ve hayvansal kaynaklı, kısmen parçalanmış, tarımsal, endüstriyel ve şehir atıkları kompost olabilir. Kompostlanan materyal orijinal yapısını kaybederek, farklı bir yapıya kavuşur. Tarımsal işletmelerde bol miktarda ortaya çıkan veya işletmelerde yeterince bulunmadığı durumlarda işletme dışından temin edilebilen her türlü organik artığın fermantasyonuyla elde edilen bir gübre çeşidi olan kompost, bu yönüyle çok ucuza mal olur.

Torf (Turba Toprağı)

Bataklık kıyıları, kurutulmuş göl ve kıyılarda yıllarca biriken organik artıklar toprakla karışarak organik madde oranı yüksek bir karışım oluşturur. Turba toprağı organik maddece zengindir ve herhangi bir zehirli atık ya da mikroorganizma içermez. Kokusuzdur. Bu nedenlerden dolayı rahatlıkla tarımda kullanılabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz